RENCANA
PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
(RPP)
Nama Sekolah :
Sekolah Dasar (SD)
Mata Pelajaran : Boso
Jowo
Kelas :
I (Satu)
Semester :
I (Satu)
Standar Kompetensi
Nguroake :
Saged
nguroake lan mirangake rupo-rupo wocono lisan sami nguroake rupo-rupo swanten lan
swanten boso : pesan,
ungkapan, cerita, dongeng, percakapan sederhana lan ngelakoake sesuatu sesuai ngangge
perintah
Kompetensi Dasar
Nguroake lan bedo’ne rupo-rupo swanten lan
swanten boso
Indikator
- Bedo’ne rupo-rupo swanten tertentu
- Niroake swanten
Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).
- Tujuan Pembelajaran
- Bocah saged nguroake pelafalan kosa kata ngangge baik lan benar.
- Bocah saged bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada ngangge tepat.
- Materi Ajar
Rupo-rupo swanten lafal lan nada.
- Pendekatan lan Metode Pembelajaran
- Terpadu lan Tematik
- Relajar sambil bermain
- Student Active Learning (SAL)
- Langkah-langkah Kegiatan
Pertemuan
pertama
- Kegiatan Awal
- Guru ngenalake diri
- Guru menjelaskan tujuan pembelajaran
- Kegiatan Inti
- Guru nguroake swanten.
- Bocah Niroake swanten sing didengar..
- Bocah Nebak swanten sing didengar
- Bocah bedo’ne swanten
- Bocah niroake lafal swanten huruf.
- Kegiatan Panutup
Bocah berlatih pelafalan.
- Sumber/Bahan Relajar
- Buku Remen Basa Jowo.
- Kaset, Keyboard
- Penilaian
Teknik : Perbuatan.
Mengetahui, __________,
___________________
Kepala Sekolah Guru
Boso Jowo
____________________ ____________________
NIP. NIP.
RENCANA PELAKSANAAN
PEMBELAJARAN
(RPP)
Nama Sekolah :
Sekolah Dasar (SD)
Mata Pelajaran : Boso
Jowo
Kelas :
I (Satu)
Semester :
I (Satu)
Standar Kompetensi
Ngendika
Saged
nerangake’ pikiran, pendapat, gagasan lan perasaan, miturut lisan ngangge rupo-rupo
ragam boso Jowo sesuai ngangge unggah-ungguh sing sing kanggo
Kompetensi Dasar
Ngenalake diri menggunakan kalimat sederhana
Indikator
- Menyebutkan data diri (nama, kelas, sekolah, lan tempat tinggal) ngangge kalimat sederhana.
- Ngenalake nama orang tua lan sauadara kandung..
Alokasi waktu : 1 x 35
menit (1 pertemuan).
A.
Tujuan
Pembelajaran
1.
Bocah saged nerangake’ pikiran,
perasaan lan informasi miturut lisan ngangge perkenalan, lan tegur sapa.
2.
Bocah saged ngenalake diri
sendiri ngangge kalimat sederhana lan boso sing
santun.
B.
Materi Ajar
Tulisan kosa kata lan kalimat.
C.
Pendekatan lan
Metode Pembelajaran
- Terpadu lan Tematik
- Relajar sambil bermain
- Student Active Learning (SAL)
D.
Langkah-langkah
Kegiatan
Pertemuan kedua
- Kegiatan Awal
a. Guru
mengulang pelajaran pada sesi pertama.
b. Guru
melatih siswa melafalkan nada 1 – 4.
c.
Bocah niroake ucapan guru
swanten nada 1 – 4.
- Kegiatan Inti
Bocah ngenalake nama diri di depan kelas
menggunakan kalimat sederhana.
- Kegiatan Panutup
Guru memberi tugas berlatih ngenalake diri.
E.
Sumber/Bahan
Relajar
·
Buku Remen
Basa Jowo.
·
Kaset
rekaman : berkenalan
F.
Penilaian
Teknik : Perbuatan.
Mengetahui, __________, ___________________
Kepala Sekolah Guru
Boso Jowo
____________________ ____________________
NIP. NIP.
0 komentar:
Post a Comment